Surrey County Scout Rifle Club
SCOUTSHOOT 06 - SUNDAY 10 SEPTEMBER 2006
RESULTS
Scoutshoot Trophies  
(Open to Members and Guests)
Scoutshoot Trophy
(Highest Aggregate Overall Score)    
 
Gold: Donald Lofthouse
Silver: Simon Shenton
Bronze: Jonathan Bleasby
Pegasus ESU (Kennet)   
Fiennes ESU (SW Cheshire)
Polesden ESU (Leatherhead
322
318
316
Ladies Plate
(Highest Ladies' Score;    
under 20 if Scoutshoot Trophy won by a lady) 
Gold: Rebecca Gardiner 
Silver: Michelle Wilson
Bronze: Charlotte Stiff
Weston Green ESU   
Polesden ESU (Leatherhead)   
Woodlands ESU (Bucks.)
299
254
249
Pistol Trophy
(Highest Pistol Score, aged under 20)    
 
Gold: Jonathan Bleasby 
Silver: Martin Oakes
Bronze: Simon Shenton
Polesden ESU (Leatherhead)   
Fiennes ESU (SW Cheshire)    
Fiennes ESU (SW Cheshire)
80
78
78
County Shield (+ 1yr LMRA Hon. Junior Membership)
(Highest Full-Bore Score 300 yards, aged under 20)    
 
Gold: Simon Shenton
Silver: Alexi Porritt
Silver: Jonathan Bleasby
Fiennes ESU (SW Cheshire)   
Polesden ESU (Leatherhead)   
Polesden ESU (Leatherhead)
73
53
53
Jack Day Trophy
(Highest Gallery Rifle Score, aged under 20)    

 

Gold: Timothy Douglas
Silver: Martin Oakes 
Bronze: Chris Powell   
Bronze: Simon Shenton
Phoenix ESU (Ealing & Hanwell)   
Fiennes ESU (SW Cheshire)    
17th Reigate St. Josephs ESU   
Fiennes ESU (SW Cheshire)
99
98
97
97
The Shotgun Trophy    
Highest Shotgun score (under 20)    
 5 max scores achieved -- decided by shoot off
Gold:  David Horn
Silver: Callum Jackson 
Bronze: James Inglis 
Pegasus ESU (Kennet)    
Pegasus ESU (Kennet)   
34th Reigate (Meadvale) ESU
100
100
100
Jubilee Cup
(Highest Aggregate TEAM Score)    

    
    
    
    
    
    
    
    
    
    
 

Gold:     
Ivan Hinsley    
Jonathan Bleasby    
Daniel Herbert    
 
Silver:     
Andrew Brookes    
Simon Shenton    
Martin Oakes    
 
Bronze:    
Andrew Dalton    
Oliver Welch   
Oliver Pomeroy
The Happy Pandas Polesden ESU (Leatherhead)   
    

   

South West Cheshire 1st XI (Fiennes ESU S W Cheshire)   
   
   
   

South West Cheshire 2nd XI (Fiennes ESU, S W Cheshire)   
   
   
 

 
    
    
 
Pairs Trophy
(Highest Aggregate PAIRS score one under 18, one female)    
   

    

    
   
  
  
 

Gold:     
Rebecca Gardiner  
Andrew Day  
 
Silver:     
Jonathan Bleasby  
Alexi Porritt  
 
Bronze:    
William Gilbert  
Charlotte Stiff
Camembearz   
1st Weston Green (All Saints) ESU  
   

Young Love!   
Polesden ESU (Leatherhead)   
   

T(EMO)   
Woodlands ESU (Bucks.)   
 

546
    
  
  
540
    

     

507
    
 
Greybeards Trophy
Highest Aggregate score aged over 20)    
 
Gold: Donald Lofthouse 
Silver: Rebecca Gardiner 
Bronze: Stephen Poulter 
Pegasus ESU (Kennet)   
1st Weston Green ESU    
Polesden ESU (Leatherhead) 
322
299
294
Donegall Badge
(Highest Aggregate score, aged under 20)
Simon Shenton    
 
Fiennes ESU (SW Cheshire)    
 
299
 
Stan Brothwell Memorial Trophy
(Highest Full-Bore score aged under 17)  
 
Gold: Alexi Porritt 
Silver: Ben Taylor 
Bronze: Oliver Welch 
Polesden ESU (Leatherhead)  
Phoenix ESU (Runnymede)   
Fiennes ESU (S W Cheshire)
53
50
50
SCSRC Home Page
Links
Get Full Results (Zipped .pdf format)
 
Posted 25 November  2006