Surrey Venture Scout Rifle Club

SCOUTSHOOT 03

SUNDAY 7 SEPTEMBER 2003

COUNTY

 
Award Winners
 
Scoutshoot Trophy

(Highest Aggregate Overall Score)

Gold: David Pennell
Silver: Simon Shenton
Bronze: Alex Jackson
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
Ladies Plate

(Highest Ladies Score)

Gold: Sara Young
Silver: Caroline Dick
Bronze: Cassia Anders
S W Cheshire
New Haw, Surrey
New Haw, Surrey
Pistol Trophy

(Highest CO2 Pistol Score, aged under 20)

Gold: Simon Shenton
Silver: Stephen Waters
Bronze: Matthew Lindsay
S W Cheshire
7th Bramshill, Hampshire
9th Bramshill, Hampshire
County Shield

(Highest Full-Bore Score 300 yards, aged under 20)

Gold: Ben Roberts
Silver: John Brookes
Bronze: Alex Jackson
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
Jack Day Trophy

(Highest Gallery Rifle Score, aged under 20)

Gold: John Brookes
Silver: Matthew Lindsay
Bronze: Thomas Thirkall
 
S W Cheshire
9th Bramshill, Hampshire
Maidstone, Kent
Hampshire Trophy

(Highest Field Target Score air rifle, aged under 20)

Gold: Sara Young
Silver: Alex Jackson
Bronze: Simon Shenton
 
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
Jubilee Cup

(Highest Aggregate TEAM Score)

Gold: Andrew Brookes 
Gold: Simon Shenton 
Gold: John Brookes
Silver: David Pennell
Silver: Christopher Pennell
Silver: Alex Jackson
Bronze: Ian Pennell
Bronze: Sara Young
Bronze: Ben Roberts
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
S W Cheshire
Pairs Trophy

(Highest Aggregate PAIRS score one under 18, one female)

Gold: Christopher Pennell 
Gold: Sara Young
Silver: Lyn Wright
Silver: Thomas Thirkall
Bronze: Cassia Anders
Bronze: John Battyl
S W Cheshire
S W Cheshire
Maidstone, Kent
Maidstone, Kent
New Haw, Surrey
New Haw, Surrey
Greybeards Trophy

Highest Aggregate score aged over 20)

Gold: David Pennell
Silver: Andrew Brookes
Bronze: Steve Mintar
S W Cheshire
S W Cheshire
Scoynes Hill
Donegall Badge

(Highest Aggregate score, aged under 20)

Simon Shenton
S W Cheshire
Stan Brothwell Memorial Trophy

(Highest Full-Bore score aged under 17)

Gold: John Brookes
Silver: Alex Jackson
Bronze: Gareth Corfield
S W Cheshire
S W Cheshire
19th Harrow, Middlesex
 

SATURDAY 6 SEPTEMBER 2003

 
Long Range Cup A Class
(900 & 1000 yards, uncoached)
Dave Gibson
Greater London SW
B Class Long Range Cup
(900 & 1000 yards, coached)
Nick Williams
Greater London SW
Club Members Pairs
 
 
Nick Williams
John Williams
Greater London SW
Surrey
 

The numbers were up from the usual 120 to 147 this year with participants from as far afield as Cheshire and Leicestershire as well as many from Surrey and surrounding counties.

The weather helped enable the throughput of this number of participants by being mild and dry but with one heavy shower about half an hour before the end of the day.

Some excellent scores were forthcoming from the top teams and everyone appeared to enjoy themselves.

Steve Hall, Richard Shortman and Geoff Dunstan presented, the well earned trophies.